Nokian Tyres představuje koncepční pneumatiku vyrobenou z 93 % z recyklovaných a obnovitelných materiálů

Nokian Tyres představuje koncepční pneumatiku vyrobenou z 93 % z recyklovaných a obnovitelných materiálů

Nokian Tyres se již několik desetiletí snaží učinit svět bezpečnějším místem. Společnost nyní dosáhla dalšího milníku, protože představuje svou doposud nejudržitelnější pneumatiku. Koncepční pneumatika Nokian Tyres Green Step je mistrovským příkladem udržitelných inovací díky svému ambicióznímu designu, který se z 93 % skládá buď z recyklovaných, nebo obnovitelných materiálů. Posouvá tak společnost ještě blíže k jejímu cíli: aby do roku 2030 bylo 50 %všech surovin používaných v pneumatikách Nokian Tyres recyklovaných nebo obnovitelných.

Nokian Tyres Green Step směřuje k udržitelnější jízdě

V roce 2021 si Nokian Tyres stanovil ambiciózní cíl: do roku 2030 bude 50 % všech surovin užívaných v pneumatikách recyklovaných nebo obnovitelných. Koncepční pneumatika Nokian Tyres Green Step je výsledkem vynalézavého výzkumu a vývoje společnosti Nokian Tyres a také její ambice učinit jízdu udržitelnější.

„Řidiči se stále více zajímají o udržitelnost svých pneumatik a to na nás klade požadavek vytvořit pneumatiky pro tyto standardy. Zároveň to vyvíjí tlak na průmysl, aby vyvíjel ekologičtější materiály, a na technologii výroby pneumatik, aby se těmto materiálům přizpůsobila. S koncepční pneumatikou, jako je Green Step, můžeme posouvat limity,“ říká Jouko Ilomäki, vývojový manažer ze společnosti Nokian Tyres.

Veškerý kaučuk v koncepční pneumatice Green Step je přírodní a používají se obnovitelné oleje, jako je řepkový olej. Téměř všechna změkčovadla, pryskyřice a pomocné látky pocházejí z obnovitelných zdrojů. Oxid křemičitý z popílku z rýžových slupek navíc funguje jako hlavní výplň běhounu a bočnic a obnovitelné kordové vlákno se používá ke zpevnění pneumatiky.

„Při každé inovaci vytvořené pro tuto koncepční pneumatiku jsme se naučili nové věci. Například jedním z nejnáročnějších úkolů bylo nahradit syntetický kaučuk kaučukem přírodním, což se nám nakonec podařilo,“ říká J. Ilomäki.

Podíl recyklovaných materiálů v budoucnu poroste

Téměř každá součást pneumatiky Green Step obsahuje také některé recyklované materiály. Například směs pryže vytvořená z materiálu opotřebených pneumatik, vnitřní butylová vrstva nebo ocel přítomná v ocelových pásech kostry a patkovém lanku jsou převážně recyklovány.

„Věříme, že používání recyklované pryže a zejména recyklovaných sazí bude budoucím trendem při výrobě pneumatik: do roku 2030 budeme mít několik nových dodavatelů a pokročilejší technologie. Rovněž se zvýší poptávka po surovinách s recyklovanými nebo obnovitelnými složkami. Jsme velice rádi, že jsme již nyní byli schopni do pneumatiky Green Step začlenit tolik recyklovaných prvků,“ říká J. Ilomäki.

Výhody pro řidiče po celém světě

Nokian Tyres Green Step je zimní pneumatika, která může jezdit na sněhu a ledu. Některé materiály použité v této koncepční pneumatice jsou známé z různých předchozích modelů pneumatik Nokian Tyres. Přírodní kaučuk je díky svým příznivým vlastnostem důležitým materiálem ve všech pneumatikách. Prozkoumávají se také alternativní zdroje přírodního kaučuku, jako je rostlina guayule. Obnovitelné oleje jsou v pneumatikách Nokian Tyres běžné, protože společnost Nokian Tyres přestala již v roce 2005 jako vůbec první výrobce pneumatik na světě používat vysoce aromatické oleje.

„I když proces vývoje pneumatiky Nokian Tyres Green Step začal zhruba před rokem, ve skutečnosti se jedná o výsledek několika desetiletí inovací a odborných zkušeností v oblasti udržitelného designu pneumatik,“ říká Teemu Soini, senior manažer vývoje materiálů ve společnosti Nokian Tyres. „Mnoho udržitelných inovací, které se nachází v pneumatice Green Step, jsou již použity v našich pneumatikách a řidiči mohou těžit z jejich výhod již dlouhá léta. Při vývoji pneumatiky Green Step jsme ale také vytvořili nové inovace, které budou začleněny do budoucích pneumatik nabízených spotřebitelům po celém světě. Chtěli jsme prozkoumat limity našich možností udržitelných inovací a výsledkem je pneumatika Green Step. Je důkazem našich ambicí a odborných znalostí a zkušeností.“

Konkrétní činnosti směrem k bezpečnějšímu světu

Ode dne, kdy jsme v roce 1934 vynalezli první zimní pneumatiku na světě, jsou prémiové zimní pneumatiky Nokian Tyres ceněny generacemi řidičů, kteří si chtějí vychutnat bezstarostnou jízdu ve všech podmínkách. Společnost Nokian Tyres se však nezaměřuje jen na ochranu řidičů – neúnavně pracuje také na ochraně světa kolem nás. To se projevuje ve všech našich činnostech, od vývoje pneumatik až po jejich výrobu. Stali jsme se prvním výrobcem pneumatik, kterému iniciativa Science Based Targets schválila jeho ambiciózní cíle v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, a od roku 2013 jsme snížili valivý odpor našich pneumatik v průměru o 8,5 %. Díky menšímu valivému odporu šetříme palivo a snižujeme množství emisí CO2. Pneumatika Nokian Tyres Green Step je další ukázkou této vášně a inovace, které vznikly při výrobě této pneumatiky, budou přínosem i pro další generace pneumatik. Jedná se o další krok kupředu na cestě k bezpečnějšímu světu.

Koncepční pneumatika Nokian Tyres Green Step:

• 93 % materiálů je recyklovaných a obnovitelných.
• Obnovitelné materiály zahrnují přírodní kaučuk, obnovitelné oleje a oxid křemičitý z popílku z rýžových slupek.
• V téměř každé součásti pneumatiky jsou použité recyklované materiály.
• Mezi recyklované materiály patří recyklovaná ocel a saze.
• Inovace vytvořené pro koncepční pneumatiku budou použité u budoucích pneumatik.
• Cílem je, aby do roku 2030 bylo 50 % všech surovin použitých v pneumatikách Nokian Tyres recyklovaných nebo obnovitelných.

Zdroj informací

Nokian Tyres a eRecenze.eu

Datum

3. února 2022

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

DoporučujemeFacebook

Page generated in 1.851 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál