Zima pomůže ušetřit starosti i peníze při výběru a kontrole ojetého vozu

Zima pomůže ušetřit starosti i peníze při výběru a kontrole ojetého vozu

I když se sníh v České republice letos ještě příliš neukázal, předpověď posledních dní hlásí ochlazení a sněžení. Mohlo by se zdát, že zrealizovat nákup ojetého vozu v zimě není dobrým krokem. Na vozovkách jsou závěje, náledí, motor i další komponenty pracují pod větším tlakem, auto i řidič jsou zkrátka vystaveni velké zátěži. To je ale jedině dobře. V zimě se mnohem lépe projeví případné vady na ojetém voze. Vůz lépe otestujete právě v zimním období.

Kupující by si měl uvědomit, že právě při procesu nákupu si nejen v rámci testovací jízdy ověří co nejširší spektrum funkcí vysněného vozu. A kdy jindy je na to lepší doba než právě v zimě?

První, co oči potenciálního zákazníka vidí, je pochopitelně především karoserie. Extrémně nízké zimní teploty si na laku mohou vybrat svou daň ve formě menších prasklin či koroze, obzvláště pokud se jedná o automobil, který zim pamatuje více. Je proto důležité si lak na voze podrobně zkontrolovat. „Zákazník by měl mít možnost při výběru vozu vidět auto především čisté, aby si mohl v první řadě vizuálně vše zkontrolovat. Proto také na všech našich pobočkách průběžně všechny vozy z naší nabídky dvanácti tisíc vozů čistíme zvenku i zevnitř, a to i když zrovna sněží,“ říká Luboš Vorlík, výkonný ředitel autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

Zřejmě největší pozornost by měl zákazník věnovat motoru. Starší motory postupem času především hůře žhaví a právě v zimním období lze tuto vadu odhalit snadněji. Vlastně již při pokusu automobil nastartovat může být tento problém patrný. Některé součástky je pak nutné vyměnit. Stejně tak je dobré ověřit funkčnost startéru a akumulátoru, které jsou pochopitelně základním předpokladem pro to, aby bylo možné auto uvést do provozu. Skryté neduhy může mít i elektronika, kterou právě akumulátor vozu napájí. Stále více vozů v dnešní době disponuje širokou paletou elektronické výbavy, a je proto dobré si zkontrolovat i funkčnost stahování oken, klimatizace, stěračů, centrálního zamykání či elektrického otevírání zavazadlového prostoru a mnoho dalších prvků výbavy.

Pokud si chcete vůz prohlédnout opravdu pečlivě, odborníci radí zaměřit se nejen na jeho podstatné komponenty, ale i na další detaily, které mohou leccos odhalit. Do celkového výčtu patří například hladké otevírání všech dveří a kapoty, praskliny skel, podezřelý zápach, stav těsnění dveří, funkčnost pohonu 4x4 a tak dále. „Pokud si automobil kupujete na ulici, budete mít kontrolu vozu značně sníženou. Velká autocentra vám umožní automobil prohlédnout na zvedáku i s vlastním mechanikem a nabídnou vám dostatečně dlouhou testovací jízdu, kdy nejlépe ověříte vlastnosti vozu v provozu,“ doplňuje Vorlík. Ať tak, nebo tak, zimní prohlídka může v rámci kontroly vozu zákazníkovi výběr automobilu nejen usnadnit, ale také mu ušetřit potenciální starosti do budoucna i notnou dávku finančních prostředků.

Zdroj informací

AAA AUTO s.r.o. a eRecenze.eu

Datum

8. února 2022

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

DoporučujemeFacebook

Page generated in 1.5702 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál